„Od żeglarza wymaga się określonych kwalifikacji – szczególnych przymiotów ducha i charakteru: pokory, rozwagi oraz uznania faktu, że uczenie się i zbieranie doświadczeń nigdy nie jest procesem zakończonym.” (Adasdair Garret)
Uczestnikami naszych szkoleń mogą zostać osoby nie posiadająca żadnego żeglarskiego doświadczenia, jak również pragnące doskonalić się w sztuce żeglowania. Nie wymagana też jest umiejętność pływania. Autorski program nauczania, uwzględniający wytyczne PZŻ, zapewnia opanowanie umiejętności praktycznych i wiedzy teoretycznej zgodnie z wybranym rodzajem szkolenia. Nasi instruktorzy kładą główny nacisk na bezpieczeństwo kursantów, nie zapominając o dobrej zabawie i ukazaniu przeróżnych walorów uprawiania żeglarstwa. W szczegółowej ofercie szkoleń żeglarskich znajdują się propozycje, które swoją formą i rozwiązaniami organizacyjnymi elastycznie spełniają potrzeby każdej grupy wiekowej.
Szkolenia na patent żeglarza jachtowego kończą się nieobowiązkowym egzaminem państwowym (warunek – ukończone 14 lat w dniu egzaminu), inne szkolenia – wydaniem stosownego certyfikatu potwierdzającego nabyte umiejętności.
Pozytywny wynik egzaminu pozwala otrzymać patent żeglarza jachtowego, który uprawnia posiadacza do
- prowadzenia jachtów żaglowych bez lub z pomocniczym silnikiem po śródlądowych drogach wodnych (bez ograniczeń dł. kadłuba i powierzchni żagli)
- prowadzenia jachtów żaglowych o dł. kadłuba do 12 m. po wodach morskich w strefie do 2 mil morskich od brzegu w porze dziennej.
- posiadamy dwie bazy szkoleniowe – w Giżycku i Ostródzie
- szkolimy na jachtach mieczowo-balastowych (Tango 730, Tango 780 S, Twister 780, Fokus, Sasanka) i mieczowych (Omega, Seahorse, Sigma) – w ramach dopełnienia i uatrakcyjnienia szkolenia
- podczas rejsu zaprowiantowanie uzupełniane jest na bieżąco – zakupy ze składkowej kasy jachtowej. Uwzględniamy indywidualne preferencje załogi (alergie pokarmowe, zwyczaje żywieniowe). Posiłki (śniadanie, obiad, kolacja lub obiadokolacja) przygotowywane są przez kursantów pod nadzorem Instruktora.
- poza realizacją programu szkolenia, uczymy funkcjonowania na jachcie w trakcie rejsu i nie tylko (elementy etyki i etykiety żeglarskiej, samodzielne planowanie rejsu, zaprowiantowanie, ształowanie, przygotowanie posiłków, utrzymanie porządku, zasady współżycia na jachcie, edukacja ekologicznej i wiele innych)
- wprowadzamy elementy żeglarstwa regatowego
- umożliwiamy uzyskanie uprawnień sternika motorowodnego